Esimesed lauamängud 2-4 aastastele lastele

Lauamängud õpetavad lapsi olukordasid analüüsima ja hindama, probleeme lahendama, sotsiaalseid oskuseid ning tuhandeid tarkuseid - harjutades laps varakult lauamänge mängima on tal hea võimalus terve elu tunda rõõmu uute teadmiste omandamisest ja nautida teiste inimeste seltskonda. Millal alustada ja milliseid mänge lapsele pakkuda? 
Kui beebil on esimene eluaasta seljatatud, mis kulub suuresti oma keha tundma õppimisele ja kontrolli saavutamisele, siis peale seda on nad väga huvitatud kõigest uuest ja põnevast. Usutakse, et lastel on kaasasündinud huvi õppida ning vanemate ülesanne on selleks kätte anda õiged töövahendid. Ning üks imelisemaid neist on kindlasti lauamängud.
Lauamänge on väga suur valik ja need õpetavad palju erinevaid teadmised, seega laps kes naudib lauamänge, ei pea kunagi tundma igavust ja saab alati mänguliselt õppida. Nagu aga iga harjumusega, võtab selle tekkimine aega ning mida varem alustada, seda kiiremad on tulemused tulema. On normaalne, et alla kolme aastaste laste keskendumisvõime on lühiajaline, tähelepanu hajub kiiresti ning hüpatakse ühelt tegevuselt teisele. Et lapse huvi üleval hoida on hea, kui ta saab midagi oma kätega teha. Samuti on väiksetel lastel madal sotsiaalsus ning keskendumine on neile soodsam omaette, seega sobivad esimesteks mängudeks pigem need, mida saab üksinda teha.

Lihtne sorteerimismäng, kus on kasutatud üldlevinud esemete pilte, on sobilik 1,5-2,5 aastastele lastele. Laps saab pilte läbi pilude pista ning pärast karpi avades on võimalik kontrollida, kas pilt oli õigesti paigutatud. Mugavaks hoiustamiseks on kogu mäng sisse seatud suletavasse puitkarpi. Erinevate sorteerimismängudega saad tutvuda SIIN

Esimeste mängude eesmärk on parandada lapse motoorseid oskuseid ning ka harjutada last tegema rahulikumaid tegevusi, mis nõuavad aega ja keskendumist. Keskkond peaks olema müra- ja muude segavate faktorite vaba ning mängud peaks hõlmama igapäevaseid asju, värve, pereliikmeid ja kõiki lihtsaid elemente, mida laps oma kõnes peatselt kasutama hakkab. Kindlasti ei tohiks last vastumeelselt laua taga hoida, kuid kui mängu juba korda alustatud on, võiks vanem motiveerida last lõpetama, teda vajadusel aitama ning peale tegevuse lõpetamist ja enne uue juurde suundumist tuleks ese oma kohale tagasi viia. 

Klassikaline doominomäng vahvate piltidega sobib lapsele, kes veel numbeid ei tunne, kuid suudab erinevaid pilte omavahel kokku sobitada. Tavaliselt mängivad lapsed seda algul üksinda ja loovad oma "pikka klotsirada" kuni mingil hetkel on nad valmis mängima mängu päris reeglite järgi, kus klotsid jagatakse mängijate vahel võrdselt ning seejärel käiakse kordamööda, kuni võidab see, kes esimesena klotsidest vabaneb. Meie valikus olevate doominomängudega saad tutvuda SIIN

Järgmisena võiks lapsele pakkuda mänge, mida saab mängida nii koos kui eraldi. See on mõistlik, kuna tagab nii pikema kasutusaja. On raske hinnata, millal väikelaps on valmis koos mängimiseks, mõni kahe ja poole aastaselt, teine ehk alles neljaselt. Tihti mõtlevad ka väikelapsed välja oma reegleid ja armastavad nende järgi mängida, mis on samuti väga teretulnud tegevus, kuna avardab lapse loomingulisust.
Vahva tasakaalumäng pakub põnevat ajaviidet igas vanuses mängijatele ja on paras pähkel ka täiskasvanutele. Täringuvise näitab, mis värvi klots tuleb järgmisena kiikuvale alusele asetada. Kes torni ümber ajab, on kaotanud. See mäng sobib väga hästi ajaviiteks siis, kui peres on mitu erivanuses väikest last. Vaata lähemalt selle mängu kohta SIIT

Kui laps on hakanud mõistma kõige lihtsamat mängureeglit - koguaeg ei ole tema kord, vaid käiakse kordamööda, saab talle järgemööda tutvustada kõige lihtsamaid lauamänge, kus tuleb teha ühte asja korraga. Laps saab nautida kvaliteetaega oma vanematega ning kogeb ka oma esimesi kaotusi toetudes kõige lähedasematele.

"Reis ümber maailma" - Kaks kuni neli mängijat peavad kõigi oma nelja nupuga ringi ära tegema ja oma nupud koju juhatama Käiakse kordamööda ja täringuvise näitab sammude arvu. Valiku erineva disainiga "Reis ümber maailma" mänge leiad SIIT

Lisaks tasub väikestele rüblikultele pakkuda erinevaid osavus- ja nuputamismänge, mis võimaldavad neil poorvimise teel õige lahenduseni jõuda. Nii areneb hästi analüüsimisvõime ja loogiline mõtlemine, mis on tugevaks aluseks hilisematele matemaatikaõpingutele. Ka üle kolmeaastastele lastele mänge valides jälgige, et need annaksid neile võimaluse oma kätega midagi luua ja tunnetada, mis omakorda võimaldab paremini mõista protsessi ja pikendada keskendumisaega.

Loogika labürint (link) annab lapsele võimaluse 18 erineval puitkaardil olev värvikombinatsioon luua liikuvate ringidega alusele. Õige kombinatsiooni loomine nõuab tähelepanu ning ringide liigutamine osavust ja mõtlemist. Lihtsamaks ja esmaseks mänguversiooniks saab vanem luua puitalusele värvikombinatsiooni ja laps peab leidma sobiva vaste kaardil. 

Silindrimängus (link) tuleb silindrid nelja erinevasse plokki paigutada. Iga silindri jaoks on vaid üks õige koht. Nii saab laps kogeda ja õppida, mis on kõrg, madal, pikk, lühike jne. 

Lauamängud on Eesti kliimas heaks kaaslaseks, kuna palju pimedaid õhtuid tuleb veeta toas. Üksi või kogu perega, mõlemal juhul annavad lauamängud võimaluse peale kiiret päeva natuke hoogu maha võtta ja teha midagi rahulikku ja õpetlikku. Sillutage endale ja lastele tee lauamängude maailma ja saate koos mõnusalt aega veeta ka aastakümnete päest!
Eelmine
Kuidas edendada mänguliselt lapse õppimist?

Vastused puuduvad

Email again: