Kuidas arendada väikelapse keskendumisvõimet?

Tänase õpetajate päeva puhul tahaksin rääkida just keskendumisvõimest, kuna kaasaegses ühiskonnas täheldatakse iga päevaga üha rohkem inimeste keskendumisvõime vähenemist, seda eriti väikelaste seas. 
Ma usun, et igaüks nõustub minuga, et keskendumisvõime on üks eduka koolitee ja karjääri alustalasid, kuid tuleb siiski vaieldamatult kasuks igas eluvaldkonnas - mida rohkem me hetkes olla suudame, seda rohkem me sellest omandame.
Tänapäeva kiire elutempo juures on raske isegi täiskasvanutel keskenduda - kogu aeg on vaja kuhugi kiirustada, lapsed kriiskavad ja soovivad pidevalt midagi, kuklale koputavad majapidamiskohustused ja õhtusöök, telekast mängivad uudised, telefon saadab pidevalt teateid mis maailmas toimub ja sõbrannad kirjutavad sönumitesse.. kuidas küll peaks aga väikelaps, kelle organiseerimisvõime ja närvikava veel kaugeltki täiskasvanuga samal tasemel ei ole, suutma selles kõiges keskenduda. Ei suudagi on üsna aus vastus. Kuna väikelapse keskendumisaeg on nagunii üsna lühike, siis iga lisastimulaator võib kergesti tema mõttelõnga hajutada ja tegevus jääbki katki.

Toetava lapsevanemana saame pakkuda oma lapsele erinevaid võimalusi keskendumisvõime parendamiseks ja pikendamiseks.

Alustada tuleks soodsa keskkonna loomisest:
- Laps peab olema puhanud. Jälgi, et lapse unegraafik oleks regulaarne ning paku väsinud lapsele alati võimalust puhata või võtta mõni hetk rahulikult olemiseks.
- Toituda tervislikult. Hoida magusainete tarbimine kontrollia all.
- Luua lapsele mõnus keskkond. Üldiselt soovivad väikelapsed vanemate juures olla, seega on kõige parem koht mängunurga loomiseks elutoas või köögis. Isegi kui lapsel on oma tuba või kodus on mängutuba, ei pruugigi laps soovida seal olla lihtsalt sellepärast, et ta on üksi. Vali lapse suurusele vastav mööbel/istekoht.
- Jälgi, et oleks piisavalt valge. Hämar valgus väsitab silmi ning vähendab keskendumisvõimet.
- Elimineeri segavad faktorid. Lülita välja telekas ja raadio.

Järgmiseks tuleb laps tegevusele häälestada ja luua sobiv meeleolu. Eelkõige jälgida, et laps oleks puhanud ja tema vajadused oleksid rahuldatud. Laps on saanud piisavalt värskes õhus viibida ja saanud vajaliku koguse füüsilist koormust. Kui kõik eeltingimused on täidetud, siis rääkida lapsele mida te nüüd tegema hakkate ja luua selleks soodne keskkond nagu eelpool mainitud.

Kuidas siis peale kõike seda lapse keskendumisvõimet arendada?
- Vali see tegevus, mida laps soovib teha. Vahet pole kas selleks on mõni õppemäng, käsitöö, majapidamistöö, asjade kappi panemine jne.. Kõige kauem on valmis inimene tegema seda, mida ta parasjagu teha soovib.
- Ära sega last. Kui laps on millegi tegemisega keskendunult ametis, siis õpetamine või isegi positiivne kommenteerimine tegelikult segavad teda. Taandu kõrvaltvaataja rolli ja naudi hetke.
- Motiveeri last sama tegevust veidikene kauem tegema, kui ta ise seda teeks. Selleks paku talle tegevuse edasiarendamise võimalusi. Näiteks, kui laps mängu lõpetab paku välja kuidas mängu ka teisiti mängida saaks või mida nende asjadega veel teha saaks (nt doomino klotsidest saab ka torni ehitada). See avardab lapse loovust ja ta õpib üha enam ise oma tegevusi edasi arendama.
- Motiveeri last asja lõpuni tegema. Vajadusel aita teda, et tal tekiks harjumus alustatu lõpule viia. See võib olla raske, kuid on tulevases elus vägagi vajalik.
- Pange kõik asjad oma kohale tagasi. Ka see on sama tegevuse edasi tegemine. Loo lapses harjumus peale tegevuse lõpetamist asjad tagasi panna ja alles siis järgmine mäng võtta. Kui vaateväljas on palju mänguasju on need juba üksteisele keskendumist segavateks faktoristeks. Üks tegevus korraga.

Kindlasti paku lapsele tema vanusele ja arengule vastavaid õppemänge ja käelisi tegevusi. Liiga keerulised või lihtsad ülesanded ei motiveeri last asjaga tegelema. Selgita välja oma lapse lemmikud - seda on muuseas kõige parem teha vaatleja rollis. Näiteks, kui laps tänaval jalutades reklaamidele ja muule tekstile viitama hakkab on õige aeg täheklotsid kapist välja võtta ning hakata tähtede õppimisega pihta. Kui laps aga mingit huvi üles ei näita, ei ole tõenäoliselt selleks veel õige aeg. Kuidas aga tekitada huvi, sellest räägime juba teine kord.

Valik arendavaid õppemänge: https://www.sirena.ee/motoorika
Eelmine
Aeg on pesu kuivama panna!
Järgmine
Miks eelistada puidust mänguasju?

Vastused puuduvad

Email again: