Miks eelistada puidust mänguasju?

Puidust mänguasjad ei ole oma olemuselt mingid 21.sajandi leiutised, nad on olnud headeks kaaslasteks nii meie esivanematele kui ka nende vanematele. Tänapäeva tööstusühiskonna kiire areng on endaga kaasa toonud aga odavate kunstmaterjalide tootmise ja lisades sinna tarbijasõbralikud hinnad ning lapsi ahvatlevad detailid ongi paljud inimesed nüüdseks nende kasuks otsustanud. Mille põhjal aga oma valik teha? Toon välja ka põhjaliku võrdluse puit- ja plastikmänguasjade vahel.

Alustuseks räägin, et ma pole alati puidust mänguasjade tuline pooldaja olnud - enne laste sündi oli mänguasjade teema mulle täitsa tume maa ning kõige suuremateks kallutajateks minu valikute tegemisel olid "müüduimad tooted" supermarketite riiulitel. Üsna pea avastasin, et meie kodu olid täis värvilisi, vilkuvaid, nuppudega, tuledega ja suhtlevaid mänguasju. Oli tavaline, et ülepäeviti tuli ette võtta patareide vahetus ja isegi kui lapsed olid vaikselt, ei toonud see vaikust meie tuppa, sest midagi ikka pinises.
Mis oli mudrepunktiks? Mu poeg oli siis vist juba kahene, kui ostsin talle taaskord mingi uue auto ning kui paari päeva pärast selle patareid tühjaks said, läks ta ise ja viskas selle prügikasti, põhjendusega, et see on tühi ja patareid on otsas. Ma nägin, et tal ei ole mingit vastutust oma asjade suhtes tekkinud, need ei paku talle rõõmu ja mängukogemusi ning tegelikult ta ei osanudki peale sireeni vilina lõppu asjadega midagi peale hakata.
Siis hakkasin internetis kõva uurimustööd tegema - millised siis ikkagi on tema vanusele vastavad ja head mänguasjad, mida laspega kodus ette võtta, kuidas last paremini arendada jne. Juba varsti oli mul pilt selge ja ma viisin oma ideed ellu - ühel päeval kui laps isaga pikemalt ära oli korjasin maja pealt kokku erinevad mänguasjad, millele ma meie kodus enam kohta ei leidnud. Nende hulgas oli hulgaliselt ninni-nänni mida igaltpoolt kaasa saab ja millega ei ole sisuliselt midagi teha, kõikvõimalikud tuntud brändide häälte ja tuledega mänguasjad (väljaarvatud raamatud realistlike loomahäältega) ja odavast plastikust kergesti purunevad asjad, mis veel ei olnud katki läinud. Müüsin need järelturul maha ja endalegi üllastuseks sain päris kena summa, mida ma ei lootnud, sest minu silmis oli juba tegemist täiesti väärtusestute asjadega. 
Samaaegselt mänguasjadehulga vähendamisega seadsin poja tuppa montessori stiilis madala avatud mänguasjariiuli ja kõik, mis alles jäi, läks sinna. Poeg tuli koju ja oli toa muutmisest ja uuest riiulist vaimustatud ega märganud mänguasjade kadumist, ta võis ka arvata, et need on mujal, kuid üldiselt läks see valutult - mõnel korral küsis vana mänguasja järgi, kuid ütlesin, et see läks katki ja suuremat sõda ei tulnud. 
Mäletan, et alustuseks ostsin pojale mõned puidust puzzled ja kergemad sorteerimismängud ning erikujulised puidust klotsid (vt. siit). Seega puidust mänguasjade peale üleminek ei olnud tegelikult kulukas ega keeruline, pigem oli see kättevõtmise asi.

Toon välja puidust ja plastikust mänguasjade võrdluse, et kõik saaksid mõelda, mida silmas pidada ja mis on mõlema materjali eelised ja puudused:
 • Tootmine: Plastmassi sulatamisel ja ümbertöötlemisel tekivad ohtlikud ühendid,
  mis saastavad loodust ja on kahjulikud inimese organismile. Puidu lihvimisel tekkiv tolm võib põhjustada lihvijale ebamugavusi. 
 • Tööjõud: Odav hind tähendab tihti seda, et keegi maailma teises otsas on pidanud
  ebainimlikes tingimustes töötama. Siin ei ole garantiisid ei puidu ega plastiku puhul, enne iga toote soetamist tasuks järgi kontrollida, kas toode on märgistatud nii, et tagatakse, et valmistamisprotsessis on töölistele tagatud õiglased töötingimused (vt. siit). 
 • Allergiaoht: Teadupoolest on möödapääsmatu, et väikelapsed panevad mänguasju
  suhu. Plastmass on tihtipeale teadmata keemiliste elementide segu, mis võib olla kahjulik lapse õrnale nahale ja nende ainete sattumine organismi võib põhjustada raskeid tervisekahjustusi, samuti on ohtlik kui lapse kätte satuvad patareid. Puit on antibakteriaalne, naturaalne ja ohutu ka lapsele suhu sattudes.
 • Kättesaadavus: Poodides on suur valik plastmassist mänguasju erinevate
  variatsioonidega, puidust mänguasjade valik on tunduvalt väiksem ja mitte nii silmatorkav.
 • Atraktviisus: Plastmassist mänguasjad on väga värvilised ja väljakutsuvad ning
  meeldivad lastele. Puidust mänguasjad on üldjuhul tagasihoidlikumad, kuid seda omal põhjusel - andes laste loovusele ruumi ja mitte lapsi ülestimuleerida. Tänapäeval on siiski võimalik leida ka hulgaliselt naturaalsete värvidega töödeldud puidust mänguasju.
 • Tunnetus: Plastik on elutu. Puit on elus materjal, laps tunnetab ja tajub seda paremini.
 • Hind: Plastmassist mänguasjad on üldiselt odavadmad kui puidust mänguasjad
 • Vastupidavus: Plastmassist mänguasju on väga erinevat tüüpi, soodsate hindadega
  tooted on üldjuhul väga kergest plastikust ja purunevad kiiresti, purunedes võivad aga tekkida teravad nurgad, mis on ohtlikud. Puidust mänguasjad peavad vastu põlvkondi, kuid on tundlikud määrdumise ja  veekahjustuste suhtes.
 • Turvalisus: Plastikust mänguasjad on kerged ja lapsel on neid lihtsam tõsta, puidust
  mänguasjad nõuavad lapselt rohkem pingutust, kuid arendavad seeläbi ka motoorikat. Küll on aga plastik tänu oma kergusele ebastabiilne ning näiteks pealeistutavad mänguasjad võivad ümber minna, puidu raskus aga annab stabiilsuse.
 • Detailsus: Plastmassist mänguasjad on väga detailiderohked, kuna puitu on raske
  detaile vormida, on tooted pigem lihtsamakoelised ja suunatud õpetama ühte konkreetset oskust. Paljud plastikmänguasjad on tuledega ja teevad häält, see on väikelapse närvisüsteemile väga koormav ja väsitav, puidu naturaalses on rahustav.
 • Utiliseerimine: Plastikut töödeldakse ümber väga vähesel määral ning see laguneb
  väga aeglaselt, seega saastab see loodust ja ohustab elusorganisme. Puitu on võimalik lõpuni kasutada ja see laguneb looduses iseeneslikult, tekitamata ohtlike jäätmeid. 
 • Ühistkondlik vastutus: Plastik on seotub ületabimisega, puit loodusliku
  lõpunitarbimisega. Mõlemal juhul tuleb lapsele õpetada vastutustundliku tarbimise printsiipe.
Tänaseks eelistan üldjuhul puidust mänguasju ning ostan aeg-ajalt lastele midagi arendavat (isiklik lemmik õppemängud - vaata siit) ja aeg-ajalt midagi lõbusat. Lisaks puidule hindan toote juures eelkõige selle ideed ja hinna-kasutusaja suhet. Puidu kõrval on ka palju teisi naturaalseid materjale, mis on minu jaoks ka väga head, näiteks pott olgu pigem metallist kui puidust jne. Laps peab saama mitmekülgseid kogemusi tunnetades erinevaid materjale ja nende struktuuri, heli, lõhna ja raskust. Lisaks mänguasjade ostmisele eelistan aga alati leida alternatiivi loodusest, hetkelgi on väga aktuaalsed igaõhtused meisterdamised sügislehtede ja kastanitega.
Eelmine
Kuidas arendada väikelapse keskendumisvõimet?
Järgmine
Milline on arendav mänguasi?

1 vastus

Email again:
Mari 14. oktoober 2019
Sellisest küljest polegi varem mänguasjade peale mõelnud. Tundub, et ka mina olen pöördumas pigem puidust kui plastikust mänguasjade usku. Peame ka kodus ette võtma mänguasjade koristus päeva ja soetama mõne uue puidust arendavada mänguasja hoopis :)